BİTKİSEL YAĞLAR

0
1370

Biz kadınlar için güzel olmak, genç kalmak ve sağlıklı olmak, yaradılışımızdan beri önemli olmuştur. Pahalı kozmetik kremleri kullanırız ama diğer taraftan da arayış devam eder. Hep akılda aynı deli sorular “acaba doğal yöntemler daha mı iyi olur? 🙂 Tam bu noktada bitkisel yağlar devereye giriyor. Bitkisel yağlar hem cebimizi, hem içimizi mutlu ediyor. Çünkü; ucuz ve doğal…

Merak ettim ve en bilinen e-ticaret sitelerinin, en çok satan biltkisel yağlarını inceledim. Aralarından bazılarını kullanmışlığım ve hatta hala kullandıklarım var. Şimdi bakalım bu güzel kokulu, pek faydalı bitkisel yağlar hangi derdimize çözüm üretiyormuş.

Argan Yağı: Evden hiç eksik etmediğim bitkisel yağlardan biri. Hem de anavatanı Casablanca’dan en saf şekliyle geliyor 🙂 Argan yağı, Fas’da yetişen bir ağaç türünün tohumlarından çıkarılıyor. Özellikle bu bölge de çok eski zamanlardan beri sağlık amaçlı olarak yemeklerde bile kullanılıyor. Ağacı dünya üzerinde tek bir yerde yetiştiğinden ve yağını çıkarmak çok zahmetli olduğundan çok kıymetli bir bitkisel yağdır. Yoğun E vitamini içerdiğinden, cildi nemlendirme ve hücre yenileme özelliği bulunuyor. Argan yağını, cilt, tırnak, el, ayak, yüz ve saç bakımı için kullanabilirsiniz.

Kantoron Yağı: Arkadaş tavsiyesi ile birkaç haftadır dolabımdaki yerini aldı 🙂 Bence argan yağına kıyasla daha iyi nemlendiriyor. Kantoron çiçeği ülkemizin bir çok yerinde yetişiyor. Özellikle antiseptik özelliği ile bilinir. Bu özelliğinden dolayı mikrop kapmasını ve iltihap oluşumunu engelliyor. Çok hızlı hücre yenimesi sağlıyor. Yanıklarda kısa sürede iyileşme sağlıyor. Migren ağrınız varsa kantoron yağı ile masaj yaparak rahatlama sağlayabilirsiniz.

Susam Yağı: Susam tanelerinden üretiliyor. Güney Hindistan’da kızartma yağı olarak da kulanılıyor. Susam yağı, yüzyıllardır cilt sağlığı ve tedavisinde fayda sağlıyor. Ayrıca kuru ve yıpranmış saçlarınızı, saç derinize susam yağı ile masaj yaparak onarabilirsiniz. Dişlerinizde oluşan plakların oluşumunu engelleme ve dişleri beyazlatma özelliği de var. Kısacası saç, kemik ve cilt için kullanılması öneriliyor.

Biberiye Yağı: “Ben bu göbek yağlarından kurtulacağım” dediğim bir dönemde kendisi ile münasebetim oldu 🙂 Biberiye yağı, biberiye bitkisinin yapraklarından distilasyon yoluyla elde ediliyor. Çok güzel bir kokusu var. Bu arada kokusunun bile zihin üzerinde faydaları olduğu söyleniyor. Bu nedenle evinizin bir köşesinde ağzı açık bir şişede dursa bile faydasını görüyorsunuz. Ama tabi evde küçük bir yaramazınız varsa, onun ulaşamayacağı bir yere koymayı ihmal etmeyin. Gelelim biberiye yağının diğer faydalarına. En bilinen özelliği zayıflatıcı etkisi. Özellikle spor yaparken, yağ fazlası olduğunu düşündüğünüz bölgenize sürüp spor yaparsanız, o bölgedeki yağ yakımını hızlandırıyor.

Acı Biber Yağı: Marifeti acılığından gelen bir yağ 🙂 İçerisindeki kapsasin isimli maddenin dolaşımı hızlandırıcı özelliği var. Böylelikle kan dolaşımını arttırır. Böylelikle metabolizmayı hızlandırır ve kilo verilmesini kolaylaştırır. Yine bölgesel yağlanma sorununuz varsa acı biber yağını sürerek, o bölgelerinizdeki yağ yakımını hızlandırabilirsiniz.

Kekik Yağı: Aslında yaygın olarak yemeklerde kullanılıyor ama şiddetli bel ağrıları, soğuk algınlığına bağlı hastalıklar, ciltteki kazalara bağlı yaralar, romatizmal kemik ağrıları, gıcık şeklindeki öksürük, adet düzensizliği gibi durumlar için öneriliyor. Hatta çok az bilinen bir faydası da salyangozları yok etme özelliği :))))

Anason Yağı: Anason tohumlarından elde edilen hoş kokulu bir yağ. İçerisinde ki anetol sayesinde bakterilere ve mantara karşı etkili. Sıcak suya bir kaç damla anason yağı damlatıp soluduğunuz da kuru öksürük için rahatlatıcı etkisi olacaktır. Alakasız olacak ama bence kuru öksürük de en iyisi kesme şeker yemek :))) Ayrıca migren, astım, solunum güçlükleri, soğuk algınlıkları, sindirim sorunları gibi rahatsızlıklar için de fayda sağladığı biliniyor.

Hindistan Cevizi Yağı: Bu konu ile ilgili detaylı bilgi daha evvel sitemizde yayınlanmıştı. Buyrun buradan okuyabilirsiniz: https://goo.gl/5VgzNu

Limon Yağı: Zengin mineral ve vitamin barındırır. Vucudumuza sayısız faydaları olan limon yağını yemeklerinize bir damla damlattığınızda, sindirim sorunları ve kabızlığı engellemeye yardımcı olur. Soğuk algınlığı durumunda, terlemenizi sağlayarak ateşiniz yükselmesini engeller. Dişiniz ağrıdığında, ağrıyan bölgeye bastırarak, diş ağrınızı hafifletebilirsiniz. Ayrıca temizleyici etkisi ile cildinizi temizleyip, ölü derilerden arındırabilirsiniz. C vitamini açısından zengin olan limon yağı, cildinizde kuruluktan kaynaklı çatlakların giderilmesinde de fayda sağlar.

Çin Yağı: Kardeşimin migren ağrıları sebebi ile kendisi ile tanışmıştım. Baş parmağı ile işaret parmağı bitimindeki bölüme çin yağı ile masaj yaptığımızda ağrı hafifliyordu. İsminin Çin yağı olduğuna bakmayın menşei Almanya’dır. Bahçe nanesinden elde edilir. Adele, kas ve regl ağrılarına iyi geldiği bilinir. Kaşıntı önleyici özelliğinden dolayı böcek sokmalarında kullanılabiliyor. Ayrıca kas gevşetici ve nefes açıcı özelliği vardır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız!
Lütfen adınızı yazınız