Evinizi İstila Eden Karıncalardan Kurtulmanın Yolları

0
774

Yazın gelmesiyle, camların kapıların ardına dek açılmasıyla daha sık karşılaşmaya başladığımız zor bir durumla baş etmenin yollarını keşfediyoruz bugün! Bizzat kendimde bu sorunu yaşadığımdan hemen bunu sizlerle paylaşmak istedim.

O mini mini, o çalışkan karıncaların kıyıdan köşeden gelip bir şekilde mutfağa dalmasından, açıkta bıraktığınız yiyeceklerin etrafına toplanıp kış hazırlığı için telaşla koşuşturmaya başlamasından söz ediyoruz, evet. Hele bir de evde küçük haylaz bir bebeğiniz varsa işte o zaman karıncalar için eviniz saray oluveriyor 🙂

Biliyorum onlara zarar vermek istemiyor, elbette kışın yuvalarında açlıktan ölmelerini istemiyoruz. Ama mutfağın dört bir yanını sarmalarına, kapıdan bacadan girip evi talan etmelerine de göz yumacak değiliz 😀

İşte tam da bu yüzden en adilinden bir çözüm bulalım, onlara zarar vermeden mutfağımızı, yiyeceklerimizi kurtaralım diyoruz.

Hijyen konusunda vazgeçilmezimiz bu konuda da iş başında: Sirke

Sirkeli su hazırlayın ve karıncaların uzun ince şeritler halinde giriş yaptığı alanlara bu suyu ister püskürterek isterseniz de bir bez yardımıyla sürün. Karıncalar, sirkenin kokusunu alınca bir daha gelmek istemeyecekler, böylece siz de onlara hiç zarar vermeden onlardan kurtulmuş olacaksınız.

Benim ve karıncaların korkulu rüyası: Acı biber 🙂

Acı biber de keskin aroması nedeniyle karıncaların sevmediği bir “kurtarıcı”. Eğer siz de evinizi dönem dönem basan karıncalardan şikayetçiyseniz bir tencerenin içine bolca su koyup içine acı biber atın (tercihen Arnavut biberi). Ardından suyu bir güzel kaynatın. İyice kaynayan ve acı biberin aromasını içine hapseden suyu alıp biraz ılıştırdıktan sonra yine diğer yöntemlerde olduğu gibi karıncaların istila ettiği alanlara bir bez yardımıyla sürün ya da bir sprey şişesine koyarak püskürtün.

Kokusu yeter: Tarçın

Karıncaların mutfağı basmasını engellemek için kullanabileceğiniz en etkili yöntemlerden biri tarçından destek almak aslında. Tarçının kokusundan pek hoşlanmayan, bu nedenle de tarçın kokusunu aldıkları yerlerden uzak duran karıncaları toz, ya da çubuk tarçın kullanarak, hatta tarçın yağından faydalanarak evinizden, mutfağınızdan uzaklaştırabilirsiniz.

Eğer karıncaların evinize nerelerden giriş yaptığını biliyorsunuz, tam o noktalara çubuk tarçınlar bırakabilirsiniz. Pencere ya da kapıların yakınına bırakacağınız çubuk tarçınlar karıncaları uzaklaştırmaya yetecektir.

Ancak “kocaman çubuk tarçınları bunun için ziyan edemem” derseniz daha ekonomik ve yine pek etkili olacak bir başka yöntemden de söz etmek isteriz: 1 su bardağı suya 1 çay kaşığı kadar toz tarçın ya da 10-15 damla kadar tarçın yağı ekleyin ve güzelce karıştırın. Ardından bu karışımı bir sprey şişesinin içine koyun ve karıncaların hücum ettiği bölgelere onlar henüz gelmemişken uygulayın. Kokuyu alan karıncalar bir daha o yollardan geçmeyecekler, emin olabilirsiniz.

Her derde deva : Nane yağı

Nane yağını tanıdıkça anlıyoruz ki aslında bizim düşünebileceğimizden bile faydalı bir yağ kendisi. Burun tıkanıklığından horlamaya birçok soruna çare olabilen nane yağı, bu kez de şaşırtıcı bir kullanım alanıyla karşımızda. Karıncaların yollarını kaybetmemek için bıraktıkları o özel kalıntıların kokusunu silip süpürebilen nane yağı da onların evinizden uzaklaşmasını sağlayacak.

Bir sprey şişesine su doldurun ve içine 10-15 damla kadar nane yağı damlatın. Ardından bu suyu karıncaların gelip geçtiği alanlara püskürtün. Eğer mutfağınızın neredeyse her yerinden karınca çıkar hale geldiyse daha etkili sonuç almak için derince bir tencerede su kaynatın ve içine bolca nane yağı ekleyip buharlaşmasını bekleyin. Nane yağı kokusu tüm mutfağınızı sarsın, karıncalar da yavaşça uzaklaşsın.

İlave bilgiler;

Karıncaları, onlara zarar vermeden mutfaklarımız dan uzaklaştırabileceğimiz yöntemleri anlattık ilave olarak bilmemiz gerekenler: Tüm bu yöntemler, karıncaları evinizden uzaklaştıracak olsa da temelde yapmanız gereken evinizi, mutfağınızı her zaman temiz tutmak, yere düşen kırıntılarını ve yemek artıklarını hiç bekletmeden hemen toplamak, çöp kutusunu da olabildiğince hijyenik şekilde kullanmak olmalı.

Evinizde, özellikle pencereler ve kapı altları gibi karıncaların kolayca giriş yapabileceği delik ya da çatlakları da onarmalısınız tabii.

Son olarak, eğer yukarıda saydığımız malzemeler evinizde yoksa, limon suyu, karanfil, okaliptüs yağı, kahve telvesi ya da zerdeçalı da karıncaları evinizden uzak tutmak için kullanabilirsiniz…

Sevgiyle kalın 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız!
Lütfen adınızı yazınız